■■ Niemcy drżą. Te media dotknie repolonizacja ■■

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 31 lipca 2017

Oto lista prezesa Kaczyńskiego

Niemieckie wpływy na polską opinię publiczną są bardzo poważnie zagrożone. Prezes partii rządzącej, Jarosław Kaczyński, jest bardzo zdeterminowany w kwestii repolonizacji mediów. Nasz rynek prasy w ostatnich dekadach był stopniowo opanowywany przez kapitał niemiecki i szwajcarski. 

Wiemy już, które wydawnictwa najprawdopodobniej w największym stopniu dotknie repolonizacja, którą Prawo i Sprawiedliwość planuje już od początku kadencji, a politycy ugrupowania rządzącego zapowiadali już w kampanii wyborczej.

Po pierwsze – wydawcy z dominującym kapitałem zagranicznym. Jarosław Kaczyński nigdy nie ukrywał, że jego zdaniem kapitał ma narodowość, a właściciele mediów z zagranicznym kapitałem używają ich do walki politycznej w Polsce. Innego zdania jest opozycja, która stara się przekonać Polaków, że Niemcy – mając w rękach ogromne siły masowego przekazu – nie wykorzystują tego.

Największymi wydawcami z przeważającym udziałem kapitału zagranicznego są: szwajcarsko-niemiecka grupa Ringier Axel Springer, czyli RASP (właściciel Onetu, Faktu, Newsweeka, Przeglądu Sportowego), niemieckie Bauer Media (RMF, Interia, prasa kolorowa) i grupa Polska Press (prasa lokalna i regionalna). Na rynku telewizyjnym dominuje należąca do Amerykanów ze Scripps Networks Interactive Grupa TVN. Na rynku radiowym mamy francuski Eurozet, nadający Radio Zet i Antyradio.

Szczególnie zawłaszczony jest rynek prasy lokalnej i regionalnej. Internauci coraz poważniej zastanawiają się, jaki wpływ takie media miały na wybory samorządowe. Przypomnijmy, że w większości regionów w Polsce rządzi PO, która przecież od lat jest kompromitowana informacjami o kolejnych aferach, nagraniami itp.

W maju zeszłego roku prezes Kaczyński mówił, że media powinny „być polskie w możliwie największym procencie”. – Nawet i 100 proc. byłoby dobre, ale kilkuprocentowy udział (kapitału zagranicznego – red.) nie byłby niczym zagrażającym – mówił podczas chatu z internautami.

Przypomnijmy, że niemieckie prawo zabrania przejmowania wysokonakładowych tytułów przez kapitał nieniemiecki.

Marcin Palion • newsweb.pl

Reklama

Możliwość komentowania ■■ Niemcy drżą. Te media dotknie repolonizacja ■■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: