Kopalnia przekrętów

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 4 listopada 2009

Pokazany w niedzielę późnym wieczorem film duetu Kittel&Jabrzyk traktował o bankierze Voglu. Mnie zainteresował lubelski trop sprawy.W 2003 roku wiceprezes kopalni Bogdanka, Waldemar Janoszczyk został aresztowany po zarzutem wyłudzenia wielomillionowych kwot za fikcyjne przewozy od PKP Cargo. Ówczesny prezes Bogdanki, Stachowicz, wpłacił za swego współpracownika rekordową kwotę poręczenia majątkowego 1,5 mln PLN.

Zaraz po opuszczeniu aresztu, Waldemar Janoszczyk udał się na bal sylwestrowy do hotelu Sobieski w Warszawie wraz ze swą konkubiną, córką prezesa Stachowicza. Nie byłoby w tym nic takiego osobliwego, gdyby nie fakt, że pani prokurator Sawicka, bo o niej mowa , bawiła się  nie tylko z wybrankiem swego serca ale także z gangsterami, których służbowo ścigała. Twarzową fotkę w styczniu 2004 zamieścił tygodnik Wprost i tak skończyła się błyskotliwa kariera pogromczyni największych polskich przestępców gospodarczych.

Nic mi nie wiadomo , by Janoszczyk za te wyłudzenia odpowiedział przed sądem. Zaraz później słuch po parze zaginął, do czasu gdy bawiąc wraz z żoną czyli panią byłą prokurator , został zatrzymany w Świeradowie-Zdroju. Stanął przed sądem w Białej Podlaskiej oskarżony o wzięcie tym razem łapówek od firmy ” Czech-Pol” handlującej węglem. Od każdej sprzedanej przez kopalnię tej spółce tony Janoszczyk miał otrzymywać na boku 2$ “prowizji“.

Tu pojawiają się dwie wersje. Jedna mówi, że w latach 1994-98 ” Czech -Pol” wypłacił ówczesnemu wiceprezesowi państwowej kopalni prowizję za 3,5 mln ton węgla, w materiale pokazanym w niedzielę mowa jest o 9 mln ton. Według tej ostatniej Janoszczyk miał zarobić w ten sposób 18mln $. Pieniędzmi z tego procederu zaopiekował  się Vogel. Nie wiadomo kto był bardziej skuteczny, czy szwajcarski bankier o , kryminalnym rodowodzie, czy pani Sawicka, która jako prokurator zawodowo  zajmowała się tropieniem nielegalnie zdobytych fortun mafijnych. Jedno jest pewne, pieniędzy za węglowe deale nie udało się namierzyć.

Wkrótce po zatrzymaniu , na mocy decyzji sądu oskarżony o przywłaszczenie 9 mln $ Janoszczyk został zwolniony za kaucją 300 tys.PLN. Sąd udzielił mu specjalnej zniżki , zapewne traktując na preferencyjnych zasadach, jak stałego klienta.

Z materiału nakręconego przez śledczych TVN dowiedzieliśmy się , że Vogel się załamał i sypie. Nie wiem dla kogo przeznaczona jest ta wiadomość, bo mnie ujawniona wielka afera sprzed 11 lat na zakup wagonów do warszawskiego metra jakoś nie przekonuje. Nie dlatego , by kwota ponad 500mln PLN była bagatelna.Wierzę, że Vogel ma wiedzę nie tylko o tym gdzie Janoszczyk z córką Stanisława Stachowicza zdeponowali miliony z łapówek, lecz dlatego że jak sam się wyrażał ” przy gorzale” wielu polityków i biznesmenów “trzyma za jaja“. Póki co skutkiem owego załamania jest “wrzutka” o drobnych interesach poślednich kombinatorów. I z tego trzeba sobie zdawać sprawę , oglądając programy z ludźmi takimi jak Piotr Filipczyński vel Petr Vogel.

.

Irena Szafrańska • szafranska.redblog.dziennikwschodni.pl

Reklama

Możliwość komentowania Kopalnia przekrętów została wyłączona

%d blogerów lubi to: