Jak funkcjonowała koncesjonowana opozycja

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 2 grudnia 2012

Errata do biografii – Tomasz Strzyżewski i czarna księga cenzury PRL

Coraz więcej jest informacji nt. koncesjonowanej opozycji lat 70. i 80. ubiegłego wieku.
Smolar zarejestrowany jako KO „Korzec”.

Powoli jasne jest dlaczego nagłaśniana była jedynie jedna opcja polityczna. Do dziś sprawuje rząd dusz w Polsce grupa byłych funków partyjnych i bezpieczniackich oraz ich najbliższe rodziny. Zwolennicy „komunizmu z ludzką twarzą” i „finlandyzacji Polski”.

Poniżej przeboje Strzyżewskiego z publikacją „Czarnej księgi cenzury”.
Tomasz Strzyżewski to prawdziwy bohater.

Polecam film dokumentalny Grzegorza Brauna:


Jadwiga Chmielowska • niepoprawni.pl

Tomasz Strzyżewski, na emigracji znany również jako Thomas Starski (ur. 21 grudnia 1945 w Lublinie) — niezależny publicysta, działacz emigracyjny. W 1977, po emigracji do Szwecji, opublikował Czarną Księgę Cenzury PRL, ujawniającą mechanizmy funkcjonowania cenzury w PRL.

Ponieważ nie miał wcześniej kontaktu ze środowiskami będącymi pod kontrolą cenzury i nie posiadał więc odpowiedniej wiedzy ani przygotowania, musiał więc przejść odpowiednie przeszkolenie i początkowo miał dostęp tylko do mniej ważnych materiałów.

Według relacji Strzyżewskiego, podjęcie przez niego decyzji ujawnienia prawdy o cenzurze nastąpiło po podjęciu tam pracy. Okres jego pracy w GUKPPiW wyniósł 18 miesięcy; w tym czasie starał się o paszport, ale odmówiono mu jego wydania z uwagi na wcześniejszy przedłużony pobyt w Szwecji — przedłużenie takie poskutkowało dwuletnim wstrzymaniem przyznawania paszportu, pomimo składania kilku odwołań. Paszport otrzymał dopiero w 1977 roku na podstawie poświadczenia urlopu wydanego przez jego ówczesnego przełożonego oraz interwencji brata pracującego w Urzędzie Miasta.

Przez ten okres Strzyżewski przygotowywał, kompletował i kopiował dokumentację w celu jej późniejszego opublikowania i zdemaskowania działalności GUKPPiW. Udało mu się w całości ręcznie przepisać „Księgę Zapisów i Zaleceń GUKPPiW”, do której miał utrudniony dostęp, początkowo tylko w obecności innych współpracowników. Ostatni dyżur w cenzurze poprzedzający urlop pełnił z 9 na 10 marca 1977 roku, do godz. 1.30.

mieszkaniekontaktowe • youtube.com

Możliwość komentowania Jak funkcjonowała koncesjonowana opozycja została wyłączona