Niełatwe jest życie noblisty

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 26 grudnia 2012

Szczere wyznanie Wałęsy: „Na długich trasach, jak wchodzę do samolotu, ubieram się w piżamę”.

O tym, że zwierzęta przemawiają w Wigilię ludzkim głosem wiadomo od dawna. Ale dlaczego akurat w święta Lech Wałęsa zwierza się z trudów swego żywota, pozostanie zagadką biblistów. Niemniej historia warta jest odnotowania.

Były prezydent uraczył Polską Agencję Prasową wzruszającą opowieścią, o tym jak pełne znoju i poświęceń jest obwożenie Lecha Wałęsy – czyli samego siebie – po wielkim świecie.

Ograniczam wyjazdy maksymalnie. Odmawiam więcej, jak przyjmuję zaproszeń, dlatego, że rzeczywiście czuję się zmęczony

– skarży się noblista.

Mimo narzucenia ograniczeń, skala poświęceń i tak jest olbrzymia. Jak zaznacza PAP, prawie 2,5 miesiąca w tym roku Lech Wałęsa przebywał za granicą: był w kilku krajach europejskich, na Filipinach, Maroku oraz dwukrotnie w USA. Dochodzą do tego wyjazdy po Polsce, w których spędził półtora miesiąca.

Coraz gorzej to znoszę – podkreśla Wałęsa.

Ale od czego głowa. Znany z walorów intelektu dawny przywódca „Solidarności”  znalazł sposób na łagodzenie trudów podróży.

Staram się łączyć przyjemne z pożytecznym tzn. wykonać główne zadanie, które wiąże się z wyjazdem, ale zawsze staram się też dzień, dwa odpocząć z boku. I może dlatego to jeszcze jakoś wytrzymuję

– zdradza Wałęsa.

Szczerze wyznaje przy tym, że niebagatelne znaczenie mają komfortowe warunki, w jakich podróżuje.

Na długich trasach, jak wchodzę do samolotu, ubieram się w piżamę. Jest fotel, który rozkłada się jak łóżko, przychodzi ktoś z obsługi kładzie prześcieradło, ścieli to, daje piżamę i prawie wszyscy, bo obowiązku nie ma, w tej klasie się przebierają

– opowiada Wałęsa.

Przed zaśnięciem odrobina przyjemności.

Trochę też pooglądam filmów. Lubię filmy przyrodnicze, o archeologii. W niektórych samolotach jest internet, więc korzystam też z komputera

– zaznacza b. prezydent.

Zgodnie z ustaleniami PAP, najdłuższy wyjazd Wałęsy w tym roku, trwający 17 dni, to kwietniowa podróż do USA przy okazji szczytu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Tylko o dzień krótszy był prywatny pobyt w końcu stycznia i pierwszej połowie lutego w Chicago i w Miami na Florydzie, gdzie od kilkunastu lat Wałęsa – z wrodzoną skromnością – wypoczywa w elitarnym, luksusowym hotelu.

Na co dzień jest tam wielu milionerów i innych ważnych osób. Atmosfera jest spokojna, nikt nie przeszkadza, nie jest specjalnie nachalny. 20 metrów do oceanu, cudowne miejsce. Biorę tam kijki nordic walking, tak ze cztery godziny z nimi spaceruję, dwie godziny w basenie, a reszta komputer i spanie

– opisuje Wałęsa.

Gorzej z podróżami „służbowymi”, podczas których nie zawsze trafi się basen. B. prezydent przyznaje, że żadna z jego rozlicznych eskapad, nawet tych starszych, nie utkwiła mu szczególnie w pamięci.

Generalnie, wszystko jest podobne. Wszędzie ode mnie wymagają, żebym się określił: powiedział coś o przeszłości i przyszłości. Może gdybym jeździł bardziej na luzie, to lepiej bym zapamiętał. W gruncie rzeczy jestem dowożony i odwożony

– wyznaje.

Noblista nie pomija w swej opowieści kluczowej sprawy pakowania walizek. Jak zaznacza, zawsze robi to sam.

Nigdy mnie żona nie pakowała i nie pakuje. Tu jestem absolutnie niezależny

– zapewnia.

I dorzuca garść szczegółów:

Patrzę na program pobytu i wtedy pakuję się, bo jak widzę, że np. będzie gdzieś bal to trzeba wziąć smoking, czy frak. Ważny jest też oczywiście klimat w danym miejscu.

Jak widać na załączonym obrazku, Lech Wałęsa w tej dziedzinie jest prawdziwym mistrzem. Nikt tak jak on nie potrafi wyczuć klimatu miejsca.

PAP, JKUB • wpolityce.pl
fot. lechwalesa.blip.pl

Reklama

Możliwość komentowania Niełatwe jest życie noblisty została wyłączona

%d blogerów lubi to: